گندم زار من

سوال از استاد انصاری
نویسنده : محمد - ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱
 

سوال جدیدم از استاد انصاری

با سلام
آقای محمد ...

پرسش شما :
سلام خدمت استاد عزیز و مهربان در احادیث آمده است که زمین هیچگاه از حجت الهی خالی نبوده است و آنطور که آمده منظور از حجت در اینجا امام است.

1. حضرت ابراهیم (ع) پس از مقام نبوت به امامت رسیدند. با تمام این تفاصیل یعنی در زمان نبوت حضرت ابراهیم و قبل از امامتشان، یک حجت دیگر بر روی زمین بوده است؟ مشخص بوده چه کسی؟ یا این که من اشتباه متوجه شده ام.

2. پیامبران کسانی هستند که برای تبلیغ نزد مردم می آیند ولی امامان کسانی هستند که مردم باید پیششان بروند. تکلیف در زمان غیبت چیست؟ اگر شخص خواست خدمت امام برسد باید چه کند، نایب خاص هم که دیگر ندارند.

استاد خدمتتان عرض کرده بودم که تا حال امام رضا (ع) ما را به پابوس خودشان نطلبیدند و شما با سخاوتتان ما را دعوت نمودید. ما که خجالت می کشیدیم و نیامدیم. اما هنوز مدتی نگذشته بود (دو هفته پیش) که از محل کار رایگان ما را به مشهد الرضا فرستادند. استاد شمارا فراموش نکردم و برایتان دعا کردم.


پاسخ شما :

  1. دوست محترم حجت خدا یعنی انسان کامل و الان در دوران پس از رسول خدا(ص) حجت بالغه و انسان کامل ائمه هستند نه قبل از اسلام بلکه پیامبران الهی حجت‌های خداوند در روی زمین بودند
  2. دوست من فرقی در این جهت بین امام و رسول نیست آنچه مهم است سیره و الگوی فکری و عملی امام و رسول است که باید اطاعت شود که در هر زمانی در اختیار است و به محضر امام عصر رسیدن هم ممکن است نه محال و نائبان عام حضرت هم هستند و قابل مراجعه. از توفیق زیارتتان بسیار خرسند شدم و دعاگو هستم