گندم زار من

34
نویسنده : محمد - ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٧
 

الله اسم علم (اسم خاص) خداوند است. در ترجمه عبارت "بسم الله الرحمن الرحیم" به زبان فارسی خیلی بد عمل کردن. به نام خداوند بخشنده مهربان. همه می دونیم که خداوند در زبان فارسی به معنای صاحب است. خداوند خانه یعنی صاحب خانه. در حالی که الله اون ذاتی است که جمیع صفات باری تعالی در اون جمع شده. با این ترجمه ما فقط صفت مالکیت خداوند رو در نظر گرفتیم. اصلا توی هیچ زبانی اسم خاص ترجمه نمی شه. مثلا کتاب "آلیس در سرزمین عجایب"، ما می یاییم توی فارسی "آلیس" رو ترجمه می کنیم؟ نه. اشتباه بزرگیه.

سیبویه می گه معنی کلمه الله با لفظ گفته نمی شود، با حال گفته می شود. الله همان ذاتی است که شما در تمام هستی به او پناه می برید. این جمله چقدر عظیمه. توی خیابون راه می رم، فکر کردن به همین یک جمله، من رو در خودش غرق می کنه.

خیلی ها اعتقاد دارند که الله از ریشه "اله" است. "اله" در زبان عرب علاوه بر معبود، یک معنای قشنگ دیگه هم داره. هنگامی که یک کودکی دچار یک نگرانی می شه و این نگرانی باعث می شه به مادر خودش پناه ببره، در لغت عرب می گن "اله الی امه". پس الله اون ذاتی است که امنیت و پناه در ساحت او جسته می شود. الله یعنی اون ذاتی که ایمنی بخش وجود است. همین طرز برخورد با این لفظ برای من همراه با آرامشه.

قبلا هروقت که اسم خداوند مخصوصا الله رو به زبون می آوردم یا می شنیدم، بلافاصله یک تصویری توی ذهنم شکل می گرفت. این موضوع خیلی بده. می گن هرکی به اینصورت از دنیا بره، آتش رحمت الهی گریبانش رو می گیره، تا اون کاریو که خودش نتونسته توی این دنیا انجام بده با اون بتونن از ذهنش پاک کنن. چاره ای نیست. مریض می شیم داروی تلخ نمی خوریم؟ اینم همونه. به این کاری ندارم، تجربه شخصی ام به من می گه این تصویر دروغین لذت عبادت رو به کل از بین می بره. من از پنج سال پیش در تکاپو بودم که از قید این محدویت خلاصی پیدا کنم. اما خدا می دونه که سخت دشوار بود. گاها یه موفقیت هایی هم حاصل می شد، اما دولتش مستعجل بود و دوباره همه چی بر می گشت سر جای اول. خیلی افسرده می شدم. اما خدا رو شکر می کنم به لطف اعجاز سوره یاسین و این طرز تلقی از لفظ الله، درمان شدم. البته هر مریضی یک دوران نقاهتی هم به دنبال داره. اون طبیعیه.

مطالب مربوط به الله گسترده تره. من توی تفسیر سوره حمد آقای انصاری گوش دادم. تا حالا چن بار گوشش کردم. معرکه است. اگه کسی کاملش رو می خواد، باید سی دی هاش رو تهییه کنه. چون حجمش بالاست. سخت بشه آپلود کرد.

سعی می کنم انشاالله معنی عبارت "بسم الله الرحمن الرحیم" رو با استفاده از همین تفاسیر کامل بیارم. البته اگه کسی بخونه، چون ظاهرا وبلاگ نویسی یه اصولی داره که من هیچ کدومشو رعایت نمی کنم. همیشه به روز بودن، سر زدن به اونایی که بهت سر می زنن، کامنت گذاشتن. اما من خیلی وقته این کارو نمی کنم. حتی تو جی میلم هم نمی رم، فقط با گوشی واسه چت با چن تا از دوستام می یام.

مهم نیست. خودم که می خونم.