گندم زار من

45 بازگشت به خداوند
نویسنده : محمد - ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱٠
 

توی سوره مبارکه یاسین چندین جا مسئله بازگشت به خداوند پس از مرگ مطرح می شه. مانند آیه آخر " فَسبحنَ الّذِی بِیَدِه مَلَکوتُ کُلِّ شَیءٍ وَ اِلَیهِ تُرجَعُونَ " پس پاک و منزه است کسی که ملکوت هرچیزی در دستان اوست و بسوی او بازخواهید گشت.

این بازگشت از چه نوعیه و اصلا مگه ما الان در پیش خداوند حاظر نیستیم؟

 

عده ای عقیده دارند که این بازگشت، بازگشتی است به احکام الهی. اون احکامی که در این دنیا هم وجود داره اما اجباری برای پذیرفتنش وجود نداره. این افراد عقیده دارند که حکم در اون عالم حکم خداوند خواهد بود.

 

اما یک نظر دیگر هم وجود داره که به نظر من به حقیقت نزدیک تره. خیلی ها معتقدند که این بازگشت، رجوع به صفات الهی است. برای مثال ما الان به خلاق بودن خداوند اذعان داریم اما راه زیادی داریم تا به این صفت یقین پیدا کنیم. این بازگشت معادل همون یادگیری اسماء توسط پدرمون حضرت آدم هستش. اون اسماء هم اسماء الله بودند و خداوند گوشه ای از صفات خودش رو تا اون جا که بابامون ظرفیت داشت بهش نشون داد. این اتفاق انشاء الله برای ما هم خواهد افتاد.

 

اصلا ممکن درک بهشت و جهنم هم از همون جا آغاز بشه. وقتی انسان ها حضرت رحمان رو تا اون جا که بتونن می شناسن، وقتی می بینه که این خداوند ازش راضیه، احساس بهشتی بودن می کنه و بالعکس.