گندم زار من

58
نویسنده : محمد - ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱
 

خداوند سبحان در قرآن بسیاری از گمراهی ها و عدم هدایت شدن ها را به خود نسبت می دهد. مثلا در جایی می فرمایند ما بر کفر کفار می افزاییم. در آیه مبارکه "وَجَعَلْنَا مِن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدًّا وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأَغْشَیْنَاهُمْ فَهُمْ لاَ یُبْصِرُونَ" که ترجمش می شه  "برابرشان دیواری کشیدیم و در پشت سرشان دیواری و بر چشمانشان نیز پرده ای افکندیم تا نتوانند دید" خالق هستی کفار رو در حجاب قرار میده. خوب ممکن این سوال پیش بیاد که این کافرا خودشون بدبختن، خدا دیگه چرا اینجوری می کنه.

 

 

اما این نسبت نمی تونه درست باشه، چرا که خداوند قانون گذار عالم هستی می باشد. یه مثال بزنم. اگر یک ظرف آبجوش داشته باشیم و من دستم رو داخلش قرار بدم، هم به واسطه اختیارم، این عمل از من سر زده و هم اینکه این عمل به واسطه قانون صد درجه ای که خداوند در زمین گذاشته از خداوند صادر شده. پس اونجا که پرودگار می فرمایند ما بر کفر کفار می افزاییم، اون مریضی رو در نظر بیارید که برای درمان نیازمند دارو است، اما به واسطه اختیارش از خوردن دارو سر باز می زنه، خوب این به مرضش اضافه می شه. در واقع هم خودش به مریضیش اضافه کرده و هم خداوند به واسطه اون قانون که اگه دارو نخوری مریض تر می شی. خدا هم در کار خیر مدد می رسونه، هم در کار شر. این هم به خاطر نوع خلقت ماست که اختیار داریم.

 

 

فک می کنم با این تفاسیر معنای آیه نه سوره مبارکه یاسین هم روشن شده باشه، که چرا خداوند موضوع حجاب رو به خودش نسبت می ده.