صبر

لَیسَ المجدَ تمراً انتَ آکلُهُ

لَن تَبلُغَ حتّی تَعلَقَ الصّبرا

بزرگی همچون خرمایی نیست که تو خورنده آن باشی. هرگز به بزرگی نمی رسی، مگر آنکه داروی تلخ صبر را بچشی.

چند وقت پیشا وقتی داشتم از کارای رئیسمون شکایت می کردم، این شعر رو استاد واسم خوند. خیلی تاثیر گذار بود.

صبر گیاهی بود که در بیابونا می رویید. قدیما جنبه آنتی بیوتیک داشت. برای درمان بیماری های عفونی مورد استفاده قرار می گرفت. خیلی تلخ بود، برای همین صبر کردن رو از اسم این گیاه گرفتن. چون تلخه. خیلی تلخ.

هیچ طلایی نیست که توی کوره آبدیده نشده باشه. این سختی ها هستند که آدم رو می سازند و گرنه "نازپرورده تنعم نبرد راه به منزل". دیگه اینو همه میدونن. باید عملی هم بفهمیم.

و لنبلونکم بشى ء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرین (155) الذین اذا اصابتهم مصیبة قالوا انا لله و انا الیه راجعون (156) اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمة و اولئک هم المهتدون (157)

این سه آیه از سوره بقره رو حفظ کردم.

ما بطور حتم و بدون استثناء همگى شما را یا با خوف و یا گرسنگى و یا نقص اموال و جانها و فرزندانتان مى آزمائیم ، و تو اى پیامبر صابران را بشارت ده (155) یعنى آنهائى را که وقتى مصیبتى بایشان مى رسد میگویند: (انا لله و انا الیه راجعون ) ما ملک خدائیم و بسوى او باز خواهیم گشت (156) اینان مشمول صلواتى از پروردگارشان هستند و ایشان تنها ایشان راه یافته گانند (157).

خداوند حکیم خیال همه مون رو راحت می کنه. دیگه تکلیف مشخصه. حتما با چیزهایی که سختن آزمایش می شیم.

یه دعایی هست که هر روز صبح قبل از طلوع خورشید از خدا می خوام. امام موسی کاظم توی دعا خودشون می فرمودند "ای خدا مارو با چیزایی که برامون سخته آزمایش نکنید". در واقع یه جور آموزش واسه ماست، که ما هم اینجوری از خدا بخواهیم.

این اتفاقایی که واسه من می افته، خیلی ساده است. خدایا شکرت. ای خدایا آزمایش هایی که واسمون سخترو ازمون دور کنید.

/ 1 نظر / 4 بازدید
یسنا

خیلی قشنگ بود... استفاده بردم![گل][گل]