50 مفهوم صلوات

کلمه "آل" در لغت به معنای بازگشت و رجوع می باشد. شخصی بر حضرت رضا (ع) وارد می شوند و می پرسند من شنیدم که "الهم صلی علی محمد و آل محمد" فقط خاندان حضرت محمد (ص) را در بر نمی گیره و دایره اش وسیع تر است. حضرت پاسخ می دهند که بله "آل محمد" به تمام افرادی از امت پیامبر اطلاق می شود که در فکر و عمل به آن حضرت رجوع می کنند.

پس معنای صلوات می شه

خدایا حضرت محمد و تمام کسانی که در فکر وعمل از پیامبرت تبعیت می کنند را در سایه رحمت خاص خود قرار ده.

دکتر الهی قمشه ای می فرمایند که صلوات هم به مانند نماز یک ذکر است "و چنین است در صلوا ت که آن کلمات ما را متذکر نبی می کند تا به راه پیامبر برویم و به اوصاف او آراسته شویم تا به جایی رسد که نفس وجود ما درود بر آن پیامبر گرامی باشد. چنان که هر کسی با ما اشنا شد با مشاهده اوصاف و اخلاق و رفتار ما بگوید صلوات بر محمد و آل محمد که چنین پیروان صادق و مخلص پرورده است."

در واقع صلوات دعایی است که می بایست اثر تربیتی داشته باشه. خود من از وقتی این معنا رو فهمیدم، هر روز بارها برام "رجوع به رفتار نبی اکرم" تکرار می شه. این موضوع ان شاء الله نمی تونه بدون اثر باشه.

در ضمن با دونستن معنی "آل" حالا معنای "آل یاسین" رو هم دقیق تر می فهمیم.

/ 3 نظر / 49 بازدید
نجمه

[گل]

خاله

سلام.من معنای ال رانمیدونستم .اما من اعتقادعجیبی به گفتنش درطول روزدارم .چه خوب بافهمیدنش باعشق بیشتری میگم ممنون.درضمن صفحات یه ورقه ضمیمه است ونظرات نداره [گل]

خاله

راستی غلط های منوبگیریا .گاهی حدیث یامطلبی رومی نویسم اگه اشتباه باشه بگی ممنون میشم .چون ازکتاب ویاسایت برمیدارم گاها جعلیه ...یه موردبود...کمکم کن اگه دیدی[گل]