66 حضرت علی (ع) خلیفة الله

صفات الهی به دو دسته جلالیه و جمالیه تقسیم می شوند. صفات جلالیه اون دسته از صفاتی هستند که نشان از شکست ناپذیری پروردگار دارند. مثل عزت، جلالیت، کبریایی. صفات جمالیه، صفات هستند که نشانگر رحمت الهی می باشند. مثل رحمانیت، رحیمیت، کرم، توبه پذیری.

تمام عناصر خلقت، یعنی هر چیزی که از عدم بیرون اومده، نشانی از صفات الهی رو در همون سطح خودشون به همراه داره. مثلا کوه از جبروت الهی بویی برده یا آب رودخانه ها از لطافت حضرت حق.

حالا از بین پدیده های خلقت، سهم انسان می تونه از همه بیشتر باشه. حتی انسان می تونه به جایی برسه که آیینه تمام قد صفات الهی باشه، البته به جز صفات ذاتی که خاص رحمان می باشد. اینجاست که عنوان خلیفة الله برازندش می شود.

حضرت علی (ع) هم تبلور کامل صفات الهی در حد انسانی است. برای همین هم هست که بعضی در طول تاریخ متعجب شدند که چه طور کسی به مهربانی ایشون که سه روز گشنگی به خود و خانوادش می ده تا گرسنه ای از در خونش دست خالی برنگرده، چه جوری عدالتش به جایی می رسه که آهن تفدیده رو به دست برادرش نزدیک می کنه یا توی جنگ ها تا اون اندازه بی مهابا شمشیر می زنه. مثل خداوند که رحیمیتش برای بهشتیان فراگیر و عذابش برای کفار مهیب. این معنای خلیفة الله است.

/ 3 نظر / 7 بازدید
شبهای بارانی

سوختم باران بزن شاید تو خاموشم کنی شاید امشب سوزش این زخمها را کم کنی آه باران ، من سراپای وجودم آتش است پس بزن باران ، بزن شاید تو خاموشم کنی سلام با شبهای بارانی منتظرم حضورت هستم اگر افتخار بدی و سر بزنی خوشحال میشم

ammeh

[دست][گل]estefadh kardam.mamnoon.

ایمان آرزه

سلام دوست عزیز ... از وب زیبای شما دیدن کردم، با سلیقه اید، خسته نباشید ... خوشحال میشم به من هم سری بزنید ... منتظر حضور و نظرات مکتوب شما هستم ... سپاس ...