47 طبیعت معلم بزرگ

طبیعت توی طبیعت بودن خودش جدّیه. مثلا تا حالا کسی دیده که سوسک لوده بازی در بیاره، الکی بخنده و از این کارا؟ توی کاری که خداوند بهش محول کرده شوخی نداره. فقط و فقط به اون می پردازه. این برای ما یک درسه.

در سوره یاسین پیرامون رابطه خورشید و ماه صحبت می شه. "لَا الشَّمسُ یَنبغی لَهَا اَن تُدرِکَ القَمَرَ و لَا الَّیلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَ کُلٌ فی فَلَکٍ یَسبَحُونَ" (سزاوار نیست که خورشید ماه رو درک کنه و شب از روز پیش بیفته، هرکدام در مسیر خود شناورند).

خورشید میلیون ها برابر از ماه بزرگتره. کافیه اراده کنه تا با نیروی جاذبش ماه رو بخوره. اما خورشید اهل تجاوزگری نیست. میلیاردها ساله که به همون مسیر خودش بسنده کرده. اون هم توی کاری که حضرت حق بهش محول کرده جدّیه. درس بزرگیه. اگر ما همین درس رو یاد می گرفتیم، تو طول تاریخ هیچ جنگی رخ نمی داد. توی رانندگی دچار مشکل نمی شدیم. بهشت رو توی همین دنیا نقد می کردیم. چرا که هیچ کس اهل تعدی و زیاده خواهی نبود.

پروردگار طبیعت رو آفریده که معلم ما باشه.

/ 2 نظر / 35 بازدید
لبیک89

سلام اخوی مقایسه به جایی بود .تعدیات انسان نه تنها دیگر انسانها بلکه قبل از ان طبیعت ووظایف محوله به ان را هم شامل شده . مثلا انسان با رفتار خود وظیفه لایه اوزون را که حفاظت از زمین در مقابل پرتوهای خطرناک خورشیداست مختل کرده! یاعلی

باشو

سلام.من بهترین اموزشگاه تعلیم وتربیت فضای بیمارستان رومیدونم... چون اونجا یه مریض فوق العاده بدحال وقطع امیدشده می بینی ‘وبعددرکنارش یه بیمارباحالت ظاهراازنظرپزشکی معمولی ...اما نصفه شب میری بالاسرش می بینی فوت شده اما مریض بدحال بعدازکلی تلاش سالم ازاونجامیادبیرون منکه همیشه میگم اگه پزشک وپرستاری ایمانشون ضعیف باشه مقصرچشم نابیناشونه که اموزش پذیرنیست.خوب بود